O obci Vranov

Obec Vranov u Brna se nachází na severní hranici Brna a začátku lesů Drahanské vrchoviny. Spolu s Ořešínem, Útěchovem a Lelekovicemi tvoří jednu z nejvyhledávanějších rezidenčních lokalit tzv. zeleného severu Brna, který snoubí klidnou polohu uprostřed lesů s výbornou dopravní dostupností Brna.

Pohodlná cesta z Vranova u Brna je šest kilometrů k napojení na hlavní přivaděč k brněnskému okruhu a následně deset kilometrů po dvouproudové komunikaci Hradecká do centra Brna.

O obci žije 767 obyvatel a nachází se v ní 235 domů. Územní plán obce nepočítá s žádnými novými lokalitami pro průmysl nebo výrobu a rezidenční charakter obce zůstává zachováván. Jelikož se Vranov nachází stranou od tranzitní dopravy, jedná se o velmi klidné a příjemné místo k bydlení.

V samotné obci Vranov u Brna se přitom nachází moderní technická vybavenost, základní a mateřská škola, pošta, obchod, několik restaurací, hotel, a v neposlední řadě poutní kostel a Duchovní centrum Sv. Františka z Pauly. Na trase mezi Vranovem a Brnem je možno nakoupit v rozlehlém obchodním centru Globus s hypermarketem a nákupní galerií.

Historie obce je rovněž zajímavá. Vranov u Brna je již od 15tého století významným katolickým poutím místem. V obci se nachází rozlehlý klášter řádu Paulánů a areál klášterních zahrad. Další významnou památkou je raně barokní kostel Narození Panny Marie, který navrhl v letech 1621 - 1630 architekt Giovanni Maria Filippi na objednávku Karla I. z Lichtenštejna, který konvertoval ke katolictví a pod kostelem zbudoval rozsáhlou rodinnou hrobku Lichtenštejnů.

Lesy v okolí Vranova u Brna jsou vyhlášenou houbařskou lokalitou, v obci se nachází rozcestník tří turistických značek a vede tudy i naučná stezka „Krajem říčky Ponávky“. Milovníci cyklistiky jistě ocení napojení na cyklostezku „P. Bezruče“ vedoucí z Mokré hory přes Vranov až do Černé hory. V lesích kolem Vranova se rovněž nachází několik krásných vyhlídkových míst a poutní studánka.